Main Logo 4

Turkcell Türkiye’nin Geleceğine Yön Verecek Gençlerimizi Teknolojisiyle Destekliyor.

 

Türkiye’nin geleceğine yön verecek genç nüfusa fayda sağlamak adına sosyal inovasyon alanında öncü adımlar atan Turkcell, Zeka Küpü projesi kapsamında TEVİTÖL ile işbirliğine giderek dünyayı değiştirecek beyinlere destek oluyor.

Turkcell01Turkcell02
Sosyal inovasyon alanında öncü adımlar atmaya devam eden Turkcell, şimdi de Zeka Küpü projesi kapsamında TEVİTÖL ile işbirliğine gitti. 2016 yılında ‘Zeka Küpü’ projesiyle 7 bölgedeki BİLSEM’lerde okul sonrası eğitim gören özel yetenekli öğrenciler için teknoloji odaklı eğitim seferberliği başlatan Turkcell, bu seferberliğin bir sonraki adımı olarak projeyi TEVİTÖL’de hayata geçirdi.

Turkcell03Açılış konuşmasını yapan TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve TEVİTÖL Kurucu Temsilcisi Adnan Adil İğnebekçili, TEVİTÖL'deki öğrencilerimizin çalışmalarına ve eğitim anlayışımıza değindi. İşbirliğinden dolayı başta Turkcell Genel Müdürü olmak üzere Kaan Terzioğlu'na ve tüm Turkcell ailesine teşekkür ederek, sözü projenin detaylarını anlatmak üzere Kaan Terzioğlu'na bıraktı.

Turkcell04Türkiye’nin üstün ve özel yetenekli gençlerini yetiştiren TEVİTÖL’e teknoloji ve iletişim partneri olarak katkıda bulunmaktan mutlu olduklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Gelecekte yazılım, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve robot teknolojileri büyük önem kazanacak. Bu teknolojileri kullanarak insanlığa fayda sağlayacak pek çok projeye özel yetenekleri bulunan bu gençlerimiz imza atacak” dedi.
“İcat çıkartan bireyler yetiştireceğiz”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Türkiye’yi sosyal inovasyonla çok ileri noktalara taşıyacağımıza olan inancımızla eğitim konusunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Dünya, 4. Sanayi Devrimi’nden geçiyor. Dolayısıyla kodlama ve robot teknolojileri büyük önem kazanmaya başladı. Bu dönemde eğitim için yeni yöntemler geliştirmemiz yeni teknolojilerin gelecekte hayatımızdaki yerini belirlemek için önemli. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye’nin teknoloji tüketen değil, üreten ülke olması için çalışıyoruz. Bizi geleceğe taşıyacak neslin gelişimine önem veriyor ve bu doğrultuda başlattığımız Zeka Küpü projesinde yeni bir adım daha atıyoruz. Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü BİLSEM’lere sağladığımız teknolojik desteği şimdi de Türkiye’nin üstün ve özel yetenekli lise öğrencilerinin öğrenim gördüğü TEVİTÖL’e sunuyoruz. Türkiye’nin çok önemli bir değeri olarak gördüğümüz TEVİTÖL’le işbirliğine gitmekten mutluluk duyuyoruz. İnanıyoruz ki geleceğe dair bizden daha iyi bir vizyona sahip öğrencilerimiz buradan yetişecek ve insana fayda sağlayacak pek çok teknolojik tasarımlara imza atacaklar. En önemlisi de iyi bir teknoloji yönü alarak günümüzde en sık kullanılan teknolojileri, programlamayı ve nasıl “icat çıkartan” bireyler olacaklarını öğrenecekler. Turkcell olarak ülkemizin değeri bu genç nüfusu geleceğimiz için avantaja çevireceğimizi düşünüyorum” dedi.

 Turkcell05Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk Eğitim Vakfı’nın 50 yıllık eğitime destek yolculuğunda TEVİTÖL’ün çok özel bir yeri olduğuna dikkat çekerek, Turkcell gibi güçlü bir kurum ile yaptıkları işbirliğinden son derece büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. TEV’in 50 yıldır Türkiye’de başarılı ancak maddi imkanları yetersiz öğrencilere burs desteği verdiğini, bunun yanı sıra topluma nitelikli okullar da kazandırdığını söyleyen Rona Yırcalı, “TEVİTÖL ise, TEV’in iftihar ettiği başarı öykülerinden birinin kahramanıdır. TEVİTÖL, bugün Türkiye’de üstün yetenekli öğrencilerin ihtiyaç duydukları eğitimi lise seviyesinde veren tek kurum olma özelliğini taşıyor. Bugüne kadar TEVİTÖL bünyesinde Türkiye’nin geleceğine 612 üstün ve özel yetenekli öğrenci yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz. Şu anda TEVİTÖL çatısı altında 268 öğrencimiz bulunuyor ve bu gençlerimiz 43 farklı illerden geldiler. Bu demek oluyor ki, 81 ilin yarıdan fazla temsilcisini bu çatı altında buluşturduk. Öğrencilerimiz, son 12 yılda katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda bilim, sanat ve sporda 200’ü aşkın ödül aldılar. Bu da bize ayrı bir gurur veriyor” dedi.

Türkiye’nin teknoloji devi Turkcell’in TEVİTÖL’e katkılarının bu okuldaki üstün yetenekli gençlerin teknoloji ve inovasyon vizyonlarına anlamlı bir değer katacağını belirten Yırcalı, “TEVİTÖL’deki öğrencilerimiz Turkcell’in de uzmanlık alanı olan teknoloji ve inovasyon alanında gerçek bir umut ve potansiyel kaynağı… İnanç Mekatronik Kulübümüz, robotik çalışmalarında birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi başarıyla temsil ediyorlar. Bu ve benzeri başarıların Turkcell gibi güçlü iş ortağımızın desteği ile daha da artacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Turkcell06Etkinlikte, İnanç Mekatronik Kulübü üyesi öğrencilerimiz, 5 - 8 Nisan 2017 tarihleri arasında The Olympic Oval in Calgary – Canada’da gerçekleşecek FIRST Robotic Competition için hazırladıkları robot ile bir gösteri düzenlediler.

Turkcell0711. sınıf öğrencilerimizden İrem Ünveren, güzel etkili konuşması ve diksiyonu ile etkinliğin sunuculuğunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.


Turkcell08Baştan sona Turkcell teknolojisiyle donatıldı

TEVİTÖL’ün eğitim sürecinin Turkcell’in iletişim ve teknoloji gücüyle iyileştirilmesinin amaçlandığı projede Turkcell, okulun bilişim altyapısını yeniledi. Öğrencilerin teknolojiyi kullanarak daha üretken olması için okula 20 bilgisayar, 3D printer, Arduino ile Maker malzemeleri ve akıllı tahtadan oluşan Zeka Küpü Teknoloji Laboratuvarı kuruldu. Ayrıca öğrencilerin teknolojik gelişmeleri daha yakından takip etmesi için okulun tüm öğrencilerine 300 adet Turkcell T Tablet dağıtıldı. Projeyle birlikte öğrenciler kendi mobil uygulamasını geliştirebilecek ve fikirlerine ait elektronik devre tasarımı ve programlamasını yapabilecekler. Tasarımlarının 3 boyutlu modellerini yapabilecek ve bir prototip üretebilecekler. Ayrıca fikirlerinin son kullanıcı tarafından kullanımını kolaylaştırmak için masaüstü ve mobil uygulamaların geliştirmesiyle ilgili tüm yıl Turkcell’in deneyimli mühendis ekiplerinden eğitimler alacaklar. Ayrıca yıl içerisinde öğrencilerin katılacağı uluslararası yarışmalar için de danışmanlık alacak öğrencilerin tüm başvuru süreçleri Turkcell tarafından yönetilecek.

Turkcell09TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, "Öğrencilerimizin tüm üstün yeteneklerinin yanı sıra sosyal sorumluluk konusunda da çok değerli çalışmaları bulunuyor. Güneydoğu Anadolu’da eğitim gören ilkokul çağındaki öğrencilere robot üretmeyi özendirmek amaçlı bir hikaye kitabı hazırladılar." diyerek sözü öğrencilerimize bıraktı. 

Öğrencilerimiz, hazırladıkları hikaye kitabını ve 3D yazıcıdan oluşturdukları kulüp logolarından oluşan anahtarlığı basın mensuplarına hediye ettiler.

 Turkcell10Turkcell11

Haberler

Eski Haberler / Duyurular

December 2017
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31