Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan,
Ortaokuldan mezun olan ya da liselerin hazırlık sınıflarında eğitim gören,
Bakanlık tarafından ortaöğretime yerleştirme amacıyla yapılan Merkezi Sınav puanına sahip olan,
Kurum tarafından yapılan “Bireysel Değerlendirmede” başarılı olan öğrenciler okula kayıt yaptırabilir.
2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı kayıt takvimimize aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kayıt Takvimi
2 Aşamalı bir sistem ile öğrenci seçiyoruz.

  • 1. Aşama Bakanlık tarafından yapılan Merkezi Sınav: Ön eleme niteliğindedir.
  • 2. Aşama okul tarafından yapılan Özel Yetenek ve Potansiyel Değerlendirmesi: Okula öğrenciler bu aşamadaki başarılarına göre seçilecektir.
2. Aşamaya (Bireysel Değerlendirme Aşaması) çağırılan öğrenci velileri burs başvurusunda bulunabilir. Burs başvurusunda bulunmak isteyen veliler, web sitemizde yer alan ön başvuru formunu doldurmak ve formda belirtilen mali durumlarını belgelendirmek zorundadır. Mali durum puanlandırmasına göre burs almaya hak kazananların burs oranları belirlenir. Mali durum formu 2. Aşamaya çağrılanlar tarafından doldurulur.

Bursluluk. Prosedürünü incelemek için tıklayınız.
Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) maddi olanakları dolayısıyla burs alamamış öğrencilere belirli başarı kriterlerine göre yüzde 25 ya da yüzde 50 indirim verir. Bunun dışında herhangi bir nedenle indirim yapılmamaktadır.
Tam veya kısmi bursluluğun ya da indirimin devamı için öğrencilerin akademik ve davranışsal olarak istenilen düzeyde olması gerekmektedir.

Dökümana buradan ulaşabilirsiniz.
2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı için okul eğitim ücretimiz 115.600 TL, yemek ücretimiz 10.000 TL ve yatılılık ücretimiz 72.800 TL olarak belirlenmiştir. Yani yatılı okul ücretimiz 198.400 TL; gündüzlü okul ücretimiz 125.600 TL’dir. Bu ücretlere %8 KDV dahildir. Ara sınıflar için kayıt yenileme takvimi 6 Mayıs 2022 ile 28 Mayıs 2022 tarihleri arasıdır. Okul ücretinin ilk taksiti kayıt yenileme sırasında, kalan tutar ise 15 Temmuz 2022 ile 15 Mart 2023 tarihleri arasında 9 eşit taksitte ödenecektir. Yeni kayıt olan öğrenciler ise ilk iki taksidi kayıt esnasında (Temmuz), kalan tutarı ise 15 Ağustos 2022 ile 15 Mart 2023 tarihleri arasında 8 eşit taksitte ödeyeceklerdir.
Okul ücreti eğitim, yemek ve yatılılık ücretinden oluşmaktadır. Gündüzlü öğrenciler yalnızca eğitim ve yemek ücretini öder. Yatılı öğrenciler eğitim, yemek ve yatılılık ücretini öder. Yatılılıktan kaynaklanan yemek ücretleri yatılılık ücreti içindedir.

Eğitim Ücreti: Okulun öğrencilere sağladığı akademik faaliyetler eğitim ücreti içerisindedir. Ayrıca, bütçelenmiş ve programlanmış tüm kulüp ve etkinlik çalışmaları için yapılan ödemeler okula aittir. Şehir içine ve İstanbul’a yapılacak olan müfredat bağlantılı geziler de okul tarafından karşılanır.

Yatılılık Ücreti: Öğrencilerin pansiyonlarda aldıkları temizlik, ısınma ve diğer barınma ücretleri ile okulda hafta içi verilen kahvaltı, akşam yemeği ile akşam beslenmesi ve hafta sonu verilen tüm öğünleri kapsamaktadır.

Yemek Ücreti: Hafta içi verilen sabah ve öğlen beslenmesi ile öğlen yemeğini kapsamaktadır.
Kitap-Kırtasiye: Okul MEB ücretsiz ders kitaplarını öğrencilere dağıtmak ile yükümlüdür. Ancak, ders içinde veya dışında kullanılacak kaynak kitaplar için yapılacak ödemeler öğrenci velilerine aittir. Öğrencilerin kullanacakları kırtasiye ve ders materyalleri de öğrenciler tarafından temin edilir.

Takviye Kursu: Okul 12. sınıf üniversiteye hazırlık çalışmaları kapsamında takviye kursu açabilir. Bu durumda bu hizmetten yararlanmak isteyen öğrencilerin velileri takviye kursu ile Öğrenci Kayıt Sözleşmesinde belirtilen ücreti öder. Okulun takviye kursu için dışarıdan hizmet alması durumunda ise öğrenci velisi hizmet alınan kurs merkezine ücretini öder.

Kıyafet: Okulda kıyafet belirlenmiş sınırlar çerçevesinde serbesttir. Kılık kıyafet Nasıldır? sorusunda konuyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

Servis: Okulda servisler üç türlüdür: a) Hafta sonu evci servisleri (yalnızca yatılı öğrenciler için); b) Gündüzlü öğrenci servisleri c) Okulun planlanmış ve bütçelenmiş kulüp ve/veya etkinlikleri için organize edilen servisler. Okul servisini yapacak firma Okul Aile Birliği ve Okul Yönetimi tarafından verilen teklifler değerlendirilerek seçilir. Hafta sonu evci servislerine ve gündüzlü öğrenci servislerine ait ücretler veliler tarafından ödenir. Ancak planlanmış ve bütçelenmiş şehir içi etkinlik ve kulüp çalışmaları için organize edilen servisler okul tarafından karşılanır. Ödemelerin zamanı ve şekli Okul Aile Birliği ve servis firması tarafından belirlenir ve Okul Aile Birliği tarafından tüm velilere ilan edilir.

Sınav Ödemeleri: Okul dışında yapılan (TOEFL, IELTS, SAT, ACT, AP, Yabancı Dil Sertifika Sınavları, ÖSYM vb.) tüm sınavlar için kayıt yaptırılması ve ücretlerinin ödenmesinden öğrenci ve velisi sorumludur.

Geziler: Şehir içi ve İstanbul içine yapılan müfredatla bağlantılı gezilerin ücreti okul tarafından ödenir. Ancak şehir dışına yapılan tüm gezilerin masrafları veliler tarafından karşılanır. Yurt dışına düzenlenen her türlü etkinlik ücreti veliler tarafından karşılanır.

Etkinlikler: Okul tarafından belirlenmiş kulüp ve etkinlikler için bir önceki eğitim öğretim yılının Mayıs ayında bütçelendirme yapılır ve onaylanır. Bu bütçelendirme kapsamında planlanmış kulüp ve etkinliklerin giderleri bütçeleri oranında okul tarafından ödenir. Ancak öğrenciler ve veliler tarafından programın dışında talep edilen ve açılan kulüp veya etkinlik için okul maddi destek vermez.

Sağlık: Okulda aktif bir revir bulunmaktadır. Öğrencilerin ilk muayeneleri ve kontrolleri okul reviri aracılığı ile takip edilir. Ancak, bir hastaneden hizmet almak isteyen veya hizmet alması gereken bir öğrenci için muayene ücreti, ilaç ücreti ve ulaşımı (acil durumlar dışında) okul tarafından karşılanmaz.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 56.maddesi gereğince geri ödemeler yapılır. Bu madde gereğince, kesin kayıt yaptıran öğrencilerin okul başlamadan ayrılması durumunda okul yıllık ücretinin %10’luk kısmı geri ödenmez. Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrencim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.
Yıllık takvim, okulun açık olduğu günleri, öğrencilerin okula geliş gidişlerini, kayıt yenileme dönemini, resmi tatiller ile özel günleri gösteren takvimdir. Bu takvime bazı özel durumlar aşağıdaki gibidir:

  • 9. sınıflar: Ağustos ayında okul yönetiminin belirleyeceği zamanda okula başlar. İngilizce ve matematik hızlandırma dersleri ile oryantasyon çalışmaları yapılır.
  • 12. sınıflar: Ağustos ayında okul yönetiminin belirleyeceği zamanda okula başlar. YKS hızlandırma dersleri yapılır.
  • Okul Genel İşleyişi: Okul Eylül ayının ikinci pazartesi günü resmi olarak başlar. Dört dönem şeklinde devam eder. Birinci ve üçüncü dönem sonunda bayram tatil günlerine göre değişiklik olmadığı takdirde 1 hafta tatil vardır.
Okulda eğitim iki yarıyıl, her bir yarıyıl da 2 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler aksi belirtilmedikçe okul başlangıç tarihinden önceki Pazar günleri okula dönerler. Okulumuz 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılında MEB tarafından ilan edilen tatil başlangıç-bitiş tarihlerine göre açılıp kapatılacaktır.
Dersler: Hafta içi her gün 08:30 itibariyle başlar, 16:00’da biter.

Kulüp Çalışmaları: Öğrenciler Pazartesi-Perşembe günleri 16:00-18:00 ve 20:30-22:00 arasında okul kulüp ve etkinlik çalışmalarına katılırlar.

Gündüzlü Öğrencilerin Okula Giriş-Çıkışları: Gündüzlü Öğrenciler hafta içi derslere geç kalmayacak şekilde servisle ya da aileleri ile okula gelir; derslerden sonra 18.00’a kadar servisle ya da aileleri ile okuldan çıkış yapar.

Etütler: Cuma hariç her gün zorunlu bireysel çalışma yapılır.

Evci Çıkışları: Kullanılan çevrim içi sistem üzerinden öğrenciler tarafından rezervasyon yaptırarak cuma günleri evci çıkılıp, Pazar akşamı etüt saatinden önce dönülebilir. Evci çıkmak zorunlu değildir. Öğrenciler ile aileler arasında kararlaştırılır.

Çarşı Çıkışları: Sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinden birinde rezervasyon yaptırılarak belirlenmiş saatler arasında çarşı izni verilir.

Öğrenci Evleri: Haftanın her günü öğrenci evlerine 22:00’da girilmek zorunludur. Öğrenci evlerinden en erken çıkış 07:00’dır. Hafta içi günlerde dersler olduğu için öğrenci evlerinden çıkış en geç 08:00’dır. Hafta sonu öğrenci evleri açıktır ve çıkış saati yoktur.
Okulun eğitim binaları ve öğrenci evlerinde ihtiyaç duyulan ve ortak kullanılabilen temizlik ve hijyen malzemeleri (çamaşır deterjanı, sabun, tuvalet kağıdı vb.) okul tarafından tedarik edilir. Ayrıca, öğrenciler kendilerine verilen kota dahilinde çıktı alabilir, fotokopi çekebilirler. Öğrenciler kişisel eşyaları (şampuan, çarşaf, yastık kılıfı vb.) ile kırtasiye malzemelerini (defter, kalem, silgi vb.) kendileri temin ederler.
TEVİTÖL’de resmî tören ve kutlamalar dışında okul kıyafeti giyme zorunluluğu yoktur. Ancak serbest kıyafetin sınırları aşağıda belirtilmiştir:

Öğrenciler, vücut hatlarını çıkarmayan lacivert veya siyah renk kot ya da kanvas pantolon, sıfır yaka t-shirt, sweatshirt giyebilirler. Tayt, transparan veya içini gösteren kıyafet, etek, şort, atlet, pijama, şapka, terlik, sandalet, topuklu ayakkabı vb. kıyafetler ile derslere, törenlere ve okula ait herhangi bir etkinliğe katılamazlar.
Akademik programımızın odak noktası İngilizce, fen, teknoloji ve tasarımdır.

12. sınıf üniversite sınavına hazırlık senesi olarak planlanır.
Öğrencilerin burslarının devamı için 6 dersin (fizik, kimya, biyoloji, matematik, İngilizce, Türk dili ve edebiyatı) sene sonu ağırlıklı ortalamasının 100 üzerinden 70 veya 70’in üstünde olması beklenmektedir.

Üniversite sınavında hedefimiz öğrencilerin seçtikleri programda en iyi üniversitelere yerleşmeleri ve vakıf üniversitesini kazanmaları durumunda tam burs alacak puana ulaşmalarıdır.

Üniversitelere başlayan öğrencilerimiz İngilizce hazırlık sınıflarını atlayabilecek, iyi derecede konuşup yazabilecek İngilizce dil becerisine sahip olmalarıdır.
İngilizce dersleri hariç eğitim dili Türkçedir ancak öğrenimde kullanılan çevrimiçi materyaller, video ve e-kitaplar Türkçe ve / veya İngilizce olabilir.
Hazırlık sınıfımız yoktur. Ancak 11. sınıfın sonunda öğrencilerimizin girmek zorunda olduğu TOEFL IBT sınavından 90 ortalama puan alma hedefimiz vardır. Bu nedenle T21C İngilizce Programı ile 3 yıllık yapılandırılmış ve yoğun İngilizce eğitimi verilmektedir.
Program: Çevrimiçi öğrenim platformu ile desteklenen program yaz hazırlık programı, okul sonrası ve hafta sonu ek çalışmalar şeklinde oluşturulmuştur. Tüm öğrenim materyalleri çevrimiçi platformda sunulmakta, öğrenciler 7/24 grup ve bireysel olarak öğrenimlerine devam edebilmektedir. Seviye grupları yapılarak akademik başarı hedefimizin altında kalan öğrenciler daha fazla ders ve ek çalışma ile desteklenirken akademik başarı hedefimize ulaşan öğrenciler ise kendi seviyelerine uygun ileri düzey çalışmalar ile destekelenmektedir.

Hedef: IELTS 7 / TOEFL 90
Okulumuzda ikinci yabancı dil olarak Almanca eğitimi verilmektedir.
IB programı sunulmamaktadır.

Öğrencilerimizin yurt dışında üniversite eğitimini seçmeleri kendileri ve ailelerinin tercihidir. Okulumuzun bu amaçla oluşturduğu bir destek programı bulunmamaktadır.
Süre: 11. sınıfın dördüncü çeyreği ve 12. sınıf üniversite sınav hazırlığına ayrılmıştır. Öğrenciler Ağustos ayının ilk haftası okulda çalışmaya başlar, çalışma takvimi diğer sınıflardan farklıdır. Üniversite sınavının sonuna kadar hazırlık programı devam eder.

Program: Tüm program üniversite sınavı hazırlık deneyimi olan öğretmenlerimizle okul içinde yapılan çalışmalarla yürütülür.

Takip – Değerlendirme: Okul için yapılan süreç ve sonuç değerlendirmelerinin yanı sıra, anlaşmalı kurumlarla yürütülen deneme sınavları ile gelişim takip edilir.
Üniversite hazırlık süreci, üniversite ve meslek seçimi YKS Koordinatörümüz ve Rehber Öğretmenimiz ile yürütülür.
Okulda açılacak olan kulüplerin listesi bir önceki eğitim ve öğretim yılı sonunda ilan edilir. Kulüp çalışmalarının verimliliği, öğrencilerin seçimleri ve okulun programına göre yeni kulüpler açılabilir.

Tüm kulüp ve etkinlikleri görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Kulüpler
Öğrencilerin pansiyonlarda aldıkları temizlik, ısınma ve diğer barınma ücretleri ile okulda verilen tüm yemek ve ara beslenme giderleri yatılılık ücreti içerisindedir.
Evci çıkmak isteyen öğrenciler her hafta Perşembe günleri 17:00’a kadar okulda kullanılan yazılım üzerinden rezervasyon yaptırmalıdırlar. Rezervasyon yaptıran öğrenciler, Cuma günü evci olarak çıkıp, en geç Pazar günü etüt saatine kadar dönebilirler. Benzer şekilde, o hafta evci çıkmamış olan öğrenciler Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri günübirlik olarak belirlenmiş saatler arasında çarşı çıkışı yapabilirler. Veliler okul yazılımı üzerinden öğrencilerinin evci-çarşı çıkışlarını takip edebilirler. Pandemi sürecinin seyrine göre okul yönetimi hafta sonu çıkışlarda kısıtlama yapabilir.
Okulumuza 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için yeni kayıtlarda gündüzlü öğrenci kabul edilmeyecektir.

Mevcut gündüzlü öğrenciler, hafta içi günlerde servisle ya da aileleriyle birinci ders başlangıcından önce okula giriş yapar. Okul içerisindeki akademik çalışmaları yatılı öğrencilerle beraber yürütürler. Okul ders saatleri sonrasında 18.00’a kadar okul etkinliklerine katılabilirler. Servis düzenlemesi okul yönetimi ve okul aile birliği tarafından sene başında belirlenerek ilan edilir.

Gündüzlü Eğitim Prosedürünü incelemek için tıklayınız.
Yatılı Öğrenciler: Cuma günü evci çıkan ve Pazar günleri okula dönen öğrenciler için servis imkanı vardır. Servis okul ücretine dahil değildir, öğrencinin oturduğu bölgeye ve güzergaha göre sene başında belirlenir.

Gündüzlü Öğrenciler: Okul Aile Birliği ve okul yönetimi tarafından sene başında belirlenen servis firmasından hizmet alınır. Okul ücretine dahil değildir, öğrencinin oturduğu bölgeye ve güzergaha göre sene başında belirlenir.
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği gereğince işlemler yürütülür. Okul içerisinde öğretmenler kurulunca alınan kararlar doğrultusunda bazı özel kurallar ve yaptırımlar da mevcuttur.

TEVİTÖL Davranış ve Disiplin Yönetmeliği için tıklayınız.
Okul reviri 24 saat hizmet vermektedir. Öğrencilerin herhangi bir hastalık veya sakatlık durumlarında ilk müdahaleyi yapar. Ayrıca gerektiğinde öğrencilerin en yakın hastaneye hızlı bir şekilde ulaşımı konusunda hemşireler yardımcı olur, ihtiyaç durumunda öğrenci ile beraber gider. Aileleri gerektiği şekilde bilgilendirir ve yönlendirir.

Güncel gelişmeler için e-bültenimize katılın.

© TEVİTÖL 2022 - Tüm hakları gizlidir.